Uzgoj ginka i drugih biljaka!

Uzgoj ginka i drugih biljaka!

Što je ginko? Prikaz na novi način! What is Ginkgo? View in a new way!


• Za sve informacije u vezi uzgoja ginka (nabave i uzgoja sadnica, sadnje...) nazovite 098 1365 893 ili se javite na e-mail:
ginkgo.begovic@gmail.com

četvrtak, 3. rujna 2009.

• Uvodna riječ


Budući da do danas nemamo na niti jednom svjetskom jeziku u nešto opširnijem obliku i na jednome mjestu obrađenu temu (na iskustvima, prema literaturi itd.) o uzgoju ginka kao hortikulturalne biljke i biljke koja se sadi u industrijske svrhe - nadam se da će ovo biti dobra i jasna podloga i vodić kada se odlučimo nabaviti ginko u bilo koje svrhe.


Branko Begović

O uzgoju i mogućnostima
uzgoja ginka u Hrvatskoj

Sudeći prema trenutnom stanju broja biljaka Ginkgo biloba u Hrvatskoj (srpanj-kolovoz 2009.) ukratko se može konstatirati da ta biljka u Hrvatskoj uspijeva izvanredno dobro. Naime, radeći katastar biljaka na području Republike Hrvatske kojega upotpunjujem već gotovo tri godine ustanovio sam stanje kako slijedi. Broj biljaka koje su posađene u prošlosti i to kao prvijenci u 18. i 19. stoljeću nema mnogo, ali ipak ih ima – i ne kasnimo za Europom gotovo ništa. Najstarija i jedina iz 18. stoljeća su stabla nazvana "Adam" i "Eva" pored Jankovićevog dvorca u Daruvaru, a zasađena 1777. godine, što znaći da su koju godinu i starije. Nekako između 1850-1860. godine zasađen je muški ginko u perivoju u Virovitici itd.
Ginka starijeg od tridesetak godina, dakle spolo zrelog ili samo što to nije u Hrvatskoj imamo nevjerojatno mnogo, međutim, javnost sa tim podacima nije upoznata. Naime, čini se da se ginko u prošlosti, a posebno od kraja 19. stoljeća, sadio gotovo pored svakog dvorca, gotovo u svakom važnijem gradskom ili mjesnom parku, međutim, najčešće se nije niti znalo kakva se to u stvari biljka sadi, osim da je rijetka i skupa. Kako se do dan danas nije radio popis stabala ginka, što nije činjeno prvenstveno radi ne poznavanja ove biljke, najveći dio stabala u Hrvatskoj ostao je nepoznat i zaboravljen.
Danas možemo kazati da ginko raste gotovo u svakom većem mjestu Hrvatske, a često i u manjim sredinama. Prikupljajući podatke o ginku u Hrvatskoj, došao sam i do važnih podataka da tu biljku iz sjemena ili iz reznica uzgajaju brojne obitelji širom Hrvatske iako ne u ogromnim količinama (ali ipak značajnim). Uglavnom se radi o uzgoju koji nije stariji od 5-8 godina, tj. od vremena kada se i kod nas počelo više govoriti o toj biljci. Neke obitelji imaju i do nekoliko tisuća sadnica starih i do pet, šest i više godina, a neke samo stotinjak ili nekoliko stotina. Iz kontakata s tim obiteljima saznao sam da trenutno (početak kolovoza 2009.) u Hrvatskoj ima na taj način uzgojeno čak oko 30 000 (max. 40 000) sadnica dvorežnjastog ginka. Nešto ginka se uzgaja u rasadnicima Hrvatskih šuma, međutim, jačeg i organiziranijeg uzgoja danas još uvijek nema.
Ove podatke iznosim iz razloga što je uzgoj ginka u ljekovite svrhe, tj. kao agro-industrijske kulture kod nas vrlo moguć i eventualan, a čemu preduvijete daje povoljna klima i kvalitetno zemljište, pogotovo u kontinentalnom dijelu zemlje, ali i u priobalnom pojasu, te otocima.
Valja napomenuti da danas ginko star dvadesetak i više godina, sve do sto i više godina, raste u Križevcima, Zagrebu, Karlovcu, Varaždinu, Daruvaru, Dubrovniku, Rijeci, Splitu, Osijeku, Virovitici, Našicama, Donjem Miholjcu, Slatini, Suhopolju, Virovitici, Donjoj Dubravi, Pitomači, kod Ludbrega, Lisičinama, Opeku, Zaboku, Velom Lošinju itd. Dakle, zastupljen je širom zemlje, ali isto možemo i kazati za navedeni obiteljski uzgoj mladih biljaka prvenstveno iz sjemena uglavnom u mjestima gdje se nalaze i muške i ženske spolno zrele jedinke. To je Osijek, Split, Zagreb, Varaždin, Daruvar, Pitomača, Suhopolje, Veli Lošinj itd.
Treba kazati i to da se posljednjih nekoliko godina, pogotovo od 2007. do danas takav uzgoj povečava, međutim, kako uopće nemamo nikakve literature o ginku, a niti stručnog kadra koji bi nešto više znao o uzgoju te biljke počinje se osijećati da pomalo dolazi vrijeme da se pri ministarstvima šumarstva, gospodarstva ili poljoprivrede počne razmišljati o intenzivnijoj edukaciji za uzgoj. Tj. valja nešto poduzeti. Budući da sam objavio više internetskih stranica o ginku u Hrvatskoj i ginku općenito (a u pripremi za tisak mi je i prva edicija o ginku «Svijet ginka»), a i sam se bavim manjim uzgojem u hortikulturalne svrhe, dobivam sve češća pitanja upravo iz tih krajeva «gdje da prodamo sadnice ginka», «kome da prodamo sadnice ginka», «želite li kupiti sadnice ginka» i sl.
Ako danas dođete u ljekarnu i zatražite preparate ili ljekove na bazi ginka tada će Vam često ponuditi dosta proizvoda i to vrlo vrlo skupih. Svi ti proizvodi rade se od ekstrata lista biljke koje je pravilno i službeno ime Ginko biloba L. 1771. Već je u javnosti poznato da ginko služi u liječenju i preventivi protiv brojnih bolesti i mnogo ljudi troši preparate na toj bazi. Posebno je uspješan kod liječenja kardiovaskularnih i sličnih tegoba. Ali i drugih bolesti. (Vidi stranicu Ginkgo-zdravlje)
(Vidi o ginku http://foto-ginkgo.blogspot.com, http://ginkgo-biloba1771ginkgoeu.blogspot.com – pristup 12.8.2009. M. Vidaković: «Četinjače, Zagreb 1982, str. 204-206., rukopis B. Begović: «Svijet ginka», 2009. O ginku vidi i odličnu francusku stranicu http://pagesperso-orange.fr/ginkgo.dm/GINKGO/index.htm, kao i nizozemsku stranicu Cor Kwant http://www.xs4all.nl/~kwanten )

Da li bi trebalo i zašto potencirati proizvodnju i uzgoj ginka u Hrvatskoj za industrijske svrhe?

Treba kazati ponešto o proizvodnji ginkovog ekstrata (tzv. Gbe ili GBE) koji sadrži ljekovite ginkolide i druge, također korisne, kemijske spojeve. Ginkov ekstrat je vrlo skup gotovo na svim tržištima svijeta i koristi se u omjerima 50:1. Radi se uglavnom od suhog ginkovog lista, a najveći proizvođači lista i ekstrata su SAD i Francuska, te nešto manje Kina i Njemačka. Najveće plantaže ginka nalaze se u Južnoj Karolini i oko Bordeauxa u Francuskoj, te jednom dijelu jugoistočne Kine. Postoje u svijetu i nešto manjih plantaža, a uzgoj ginka kao sirovine za izradu ekstrata ili čajeva općenito je u znatnom porastu. Naša farmaceutska industrija trenutno uvozi sve potrebite količine ekstrata za proizvodnju preparata, te stanovite količine lista. Spomenimo podatak da se, prema nekim neslužbenim podacima, u Hrvatsku uvozi u raznim oblicima ekvivalentno oko 100 000 kg ginkovog lista. Kažimo i to da je u svijetu u tijeku 2008. godine upravo ginko bio na prvom mjestu kada se govori o zaradi od ljekovitog bilja. Čak ispred npr. kamilice (Matricaria chamomilla), kadulje ili žalfije (Salvia pratensis) ili nekih drugih biljaka.
Popularizacija ginka u Hrvatskoj u svakom je slučaju vrlo potrebita imajući u vidu samo ovih nekoliko podataka. Kažimo da se ginko na plantažama sadi na nekoliko načina. Najosnoviji je način gotovo nevjerojatan, ako imamo u vidu da je to, u stvari, dugovječno i ogromno stablo. Na jedan hektar sadi se od 20 000 do 25 000 sadnica ginka. Sade se uglavnom dvo i trogodišnje sadnice na razmak od 40 do 50 cm. Prema tome u startu ovo je vrlo skup projekt. U Hrvatskoj se sadnice, one koje se proizvedu na obiteljskim gospodarstvima i kojih trenutno (u ovim okvirima) i nema puno, mogu nabaviti po cijeni od 8-20 eura, ovisno da li su jednogodišnje, dvogodišnje ili starije. Dvogodišnje sadnice, budući da nema potencijalnih kupaca osim za hortikulturu, mogle bi se proizvoditi i po cijeni nižoj od 10 eura, a kada bi se organizirala proizvodnja sadnog materijala ta bi se cijena mogla smanjiti još za 50%. Naravno, za to bi bio potreban i organizirani uzgoj plantažnog tipa. Međutim, ovaj najproduktivniji način od oko 20 000 sadnica po ha i više nije jedini način na koji se ginko može uzgajati za ubiranje lista. Postoje i modeli od 1000 i manje biljaka po ha (kao dugogodišnji nasadi) koji također daju dobre berbe, ali ne kao u navedenoj opciji. Ovaj najproduktivniji model na plantažama u SAD-u i Francuskoj obrađuje se strojno, a tako se list i bere. U tom slučaju biljka ne raste u vis više od 150, max. 170 cm, a prinos po biljci, nakon četvrte godine starosti i kasnije uz dobru njegu i prihranu, može biti i do 1 kg svježeg lista. Nakon 7-8 godina starosti prinos može biti i veći. Što se tiče ovakvog uzgoja može se načiniti pozamašan elaborat, ali isplativost uzgoja ginka na bilo koji način za branje lista u svakom je slučaju isplativ. No, potrebno je organizirati proizvodnju, doradu i plasman lista. Sudeći prema navedenim podacima da naša farmacetska industrija troši znatne količine ginkovog lista pitanje budućnosti uzgoja ginka ne bi trebala biti upitna. Samo je pitanje vremena kada ćemo se osvijestiti i uvidjeti ovu činjenicu i krenuti u organiziranje uzgoja ginka i proizvodnju ginkovog lista.
Dodajmo neke zanimljive podatke vezane za ginkov ekstrat. Za dobivanje:
100 gr. Gbe (praha) potrebno je (ekvivalento) = 3,5 – 6,75 kg. suhog lista
1000 gr. Gbe ekvivalent = 35 – 67,5 kg. suhog lista (prema «WHO monographs on selected medicinal plants», vol. 1, World Health Organization, Geneva 1999., str. 154-168. Vidi prijevod http://zdravlje-ginkgo.blogspot.com )
________________________________________________________
100 gr. suhog lista (u EU) cca 10. kolovoz 2009. = 2 – 3,5 eura (veleprodaja)
1000 gr. suhog lista (isto) = 20 – 35 eura (veleprodaja)
100 gr. Gbe = 3,5 – 6,75 kg suhog lista + proces proizvodnje Gbe = 70/150 eura-122,5/236,25 eura + proces proizvodnje Gbe
1000 gr. Gbe = isto x 10 (+ proces proizvodnje) – dakle 700/1500-1225/2362,5 eura + proces proizvodnje Gbe.
­­­­­­­­­­­­­­­­­________________________________________________________
Omjer za uporabu Gbe = 50:1

Berba ginkovog lista strojem. Na 1 ha = 25 000 sadnica ginka (Izvor foto: http://www.schwabepharma.com/international/media-relations/images/production.php - pristup 13.8.2009.)


NEKOLIKO KORISNIH I ZANIMLJIVIH PODATAKA O UZGOJU GINKA NA PLANTAŽAMA IZ POKRAJINE TANCHENG U KINI.

Brief Introduction of Project on Extract of Ginkgo Biloba and series of products

1.Project Unit

Shandong Renhe Pharmaceutical Co.,Ltd.


2.Main Construction


The project covers 30,000 m2, set up the factory premises 4,000 m2, 3,000 m2 for the storehouse, synthesize the floor 3,000 m2, purchase multi-function withdraw bottle, extract the machine, freezer, alcohol recovery equips, the water handles device, analyze to analyze the instrument, electric power, boiler increases to permit.


3.Basis of the Construction of the Project


Tancheng County is a " the country of the gingko" that nation assign name to, the history is long about planting of the gingko. Now the gingko plantation area is 150 thousand mu (1 hectare=15 mu) within this county, among of which,50 thousand mu are for leaves supplying and there are 28,000 trees growing more than 100 years. The gingko yield is over 1,000 tons per year, producing the gingko leaves more than 4,000 tons. Since 1995,Schwabe Pharmaceutical AG of Germany and Beaufour-Ipsen Pharmaceutical Group France established a joint venture”Tancheng Luyuan Ginkgo Co.,Ltd.”.This company has two automatic production lines of dried ginkgo biloba leaves with the annual output of 2,000 tons. It can export more than 1,000 tons of dried leaves to the two foreign companies to meet their demand of good raw materials. And the perfect the mode of GAP were already established in the 20,000 mu plantation for supplying leaves,meantime , it did space work for the production of high standard GBE.Besides,in Tancheng county ,there are also 4 lines about domestic fuel type for drying gingko biloba leaves making the gingko dry foliarly and the account can attain 6,000 tons, having the dependable raw material guarantee.


The Extract of Ginkgo Biloba ( GBE) takes the production technology developed by Schwabe Pharmaceutical AG of Germany at 70’s of 20 century, and its product is a GBE761,the quality standard issued to the public in 1991 is Gingko Flavones Glycosides≥24%,Terpenes≥6%, ( Bilobalide≥2.7%, gingko phonemic acid ≤10 PPm/ kg). In 1998, the EU nation putted forward again that the content of gingko phonemic acid≤5 PPm, and the international market already accepted this standard.


The standard GBE above is a main raw material for the production of medicines for the prevention and cure of cranial vascular diseases and cardiovascular diseases. At the same time, it also can be used for the health products, functional foods and cosmetics. It can improve the health level of human and the quantity of life. In the world, the middle-aged and senior person commonly used the medicines and health products with took the GBE as raw material, the incidences of “Modern disease”, such as stroke, thrombus and senile dementia have dropped considerably. In Ireland, Schwabe Pharmaceutical AG of Germany and Beaufour-Ipsen Pharmaceutical to Group France set up the GBE production line with the annual output of 120 tons. The sales of medicines and health products produced by the two groups with the GBE amounted for more than 500 million US Dollars in the international market.


China is not only nation that big country in population, but also these old people will turn the crowd to increase quickly. The crowd over 60 years of age has broken 100 million people, with the improvement of life level, among the middle-aged and senior people, people who suffering from the cranial vascular diseases and cardiovascular diseases will get more and more, this causes the increase of death rate . Therefore, the potency of producing the GBE quickly and the development series drugs, health care article, function food is very big.


4. Estimation of Investment and Structure of Capital


The total investment of this project is 1,200,000$, among them, the fixed assets invests 5,900,000 $.other investment is 800,000$, current assets is 5,300,000 $.The business enterprise rises by oneself 3,500,000$, and the use of the foreign capital is 8,500,000$.


5. Analysis of Cost


Calculate the cost of raw materials as RMB 596.10 Yuan/kg GBE, the manpower cost is RMB 34 Yuan/kg, the direct production cost is RMB 722.10 Yuan/kg.


6. Analysis of Market and Benefits


The total demand of EGB in the market both at home and abroad is 600-800 tons, 40% for the medical use and 60% for the health products. The annual trade volume of GBE is 300 million USD and final products are 5,300 million. The ammonal production capacity at abroad is 200t that mainly concentrate in Europe, Japan and South Korea. The annual domestic production capacity of the GBE that can meet the above-mentioned standard is 100t.The unit price of the overseas products always keeps at 300-400$/kg.But the production cost is up to 300$/kg.When our factory comes into operation, the direct production cost is not more than RMB 750(USD90/kg).It has strong competitive power in price to use the GBE produced by our factory to produce medicines and health products.


With the annual yield of GBE 60t, the main financial targets are as follows:


Year sales: RMB 72,000,000 VAT: RMB 6,400,000


Income tax and other fee: RMB 7,800,000 Yearly profit: RMB 14,500,000


Investment profit margin: RMB 14.6% sells the profit margin: 20%


Developments period: 1.5 years Investment recovery period:5 years


If we use the GBE to produce drugs, with the annual output of 200 million tablets,it shall use 25 tons of GBE, the annual sales volume amounts for RMB 100 million and the profit amounts for RMB 30 million.


7. Analysis of Social Benefit and Ecological Benefit:


With the annual yield of GBE 60T, the annual consumption of dried ginkgo biloba leaves is2,800T, in the normal years, the yield of dried leaves per mu is 250 kg,that is ,12,000 mu of ginkgo plantation is enough for the production od GBE 60T. If each farmer has 1.2 mu of ginkgo plantation of ginkgo trees. The ginkgo plantation can be guaranteed and also green the environment.


From the above analysis, that item is from the economic technique with performance the top is viable, developing the potential is bigger.


8. Investment Method

Individual proprietorship, joint venture, cooperation.15 years in period in joint venture cooperation.

9. Contact Information

Address: The foreign economic relations and trade commission of Tancheng County, Shandong Province.
Person to Contact: Zhu Wei
Tel: 0086-539-6221202
Fax: 0086-539-6225718
Website: www.tanchengchina.com
E-mai: zhw@tancheng.cn

(Vidi izvor:
http://english.tancheng.gov.cn:8080/index.php?c=MjE1&type1=111&sendId=3772)

• Općenito o uzgoju


Govoriti o ginku i njegovom uzgoju nije nimalo jednostavno. Za to je, kao prvo, potrebno značajno iskustvo, ali i poznavanje brojne literature, te same biljke.

Osim o općenitom uzgoju ove biljke možemo razlučiti dvije osnovne vrste uzgoja, a to je pojedinačni ili hortikulturani uzgoj i uzgoj u industrijske (farmaceutske) svrhe.



Početak grananja na muškom stablu iz oko 1855. godine u Pejačevićevom perivoju u Virovitici (Foto: B. Begović 7/2009.)

Na početku treba kazati da se uzgajanje ove biljke kao biljke za ukras, hranu ili lijek spominje u Kini prije nekoliko tisuća godina. No sasvim se sigurno uzgajala prije četiri pet ili više tisuća godina. Značajniji uzgoj izvan Kine počinje prije oko 1500 do 2000 godina u Sjevernoj i Južnoj Koreji, Mongoliji, Japanu i okolnim prostorima. To možemo zaključiti vrlo jednostavno - po starosti još i danas živućim biljkama u tim krajevima. Uzgoj ginka izvan tih istočnih zemalja, u Europi i Americi (i drugdje) počinje tek od početka 18. stoljeća, kada je biljka prenešena u te krajeve isključivo, u prvo vrijeme, iz Japana.
U tijeku 18. stoljeća ginko je u Europi i Americi bio vrlo skupa biljka jer se morala dovoziti iz dalekih krajeva, pa si ga je stoga moglo vrlo malo ljudi priuštiti posjedovanje stabla ginka. Kako je ginko dvodomna biljka, a ženske biljke rode tek nakon oko 30 godina starosti (ili kasnije) bilo je dosta teško uopće krenuti u reprodukciju, a na vegetativne načine razmnožavanja gotovo da se i nije razmišljalo dugi niz desetljeća. Možemo kazati da, osim u svrhu prestiža raritetne biljke sa Istoka, sve do gotovo kraja 19. stoljeća i boljega upoznavanja kineske medicine ginko nije imao drugu svrhu. Pomalo organizirani uzgoj (tj. kultiviranje vrste) te biljke počinje sredinom 19. stoljeća kada se već pojavljuju i neki danas još uvijek popularni kultivari, npr. Ginkgo biloba 'Pendula' ili 'Horizontalis'.
Sasvim je jasno da su gotovo sve biljke koje se same razmnože ili to učini čovijek najljepše od sjemena. Uzgajanjem biljaka iz sjemena tijekom vremena vršene su i selekcije, pa je i na taj način dobiven još čitavi niz raznih kultivara ili varijeteta.
Ovaj prikaz podijelit ćemo na još četiri glavna dijela, a oni će se odnositi na opći uzgoj ginka kao biljke, njezino održavanje, zalijevanje, prihranu, štetne utjecaje, loš smještaj, loše ili dobro orezivanje itd. Osim toga dodat ćemo jedan zaseban dio koji se bavi mogućnostima uzgoja na plantažama u svrhu industrijske eksploatacije lista, drva, korijena ili ploda.
Napomenut ću ovom prilikom da se u ovom ponešto skraćenom prikazu govori o uzgoju ginka na prostorima klime kakva vlada na području, odprilike, Republike Hrvatske. Dakle uglavnom kontinentalne i mediteranske. Nećemo govoriti mnogo o ginkovim karakteristikama (osim nužnih napomena) već ćemo se osvrnuti isključivo na uzgoj mladih i starijih biljaka, razmnožavanje i sl.
Ovaj prikaz temelji se najvećim dijelom na vlastitom iskustvu, iskustvu kolega koji se bave uzgojem ginka, raznim zapažanjima, ponešto na nekim detaljima iz digitalne i pisane literature i sličnih izvora.

• Razmnožavanje ginka

Engelbert Kaempfer (1651-1716.) godine 1692. vratio se sa dvogodišnje ekspedicije iz Japana (iz baze u Nagasakiju) i donio ili sjeme ili sadnice ginka u Englesku, odnosno Nizozemsku. Da li postoje naslijednici ovih biljaka danas u Europi, ili čak neke biljke još uvijek žive - samo su nagađanja.
Kaempfer, koji je bio prvi od Europljana u doticaju s ginkom (prema literaturi) sasvim sigurno je shvatio i upoznao načine razmnožavanja ove biljke. No, o tome konkretno ne znamo ništa. Kaempfer je o ginku 1712. godine u svojem poznatom radu "Amoenitatum exoticarum" (što je i prvi europski opis ginka) posvetio tri stranice koje možete vidjeti u nastavku.



Izvor: http://elib.doshisha.ac.jp/denshika/amoenitatum/210/img210.html

Danas je poznato da je Kaempfer ime današnjeg ginka i brojne druge podatke crpio iz četrdesetak godina starijeg japanskog rada (riječnika) Nakamura Tekisaia iz 1666. godine. Imamo sačuvanih i dijelova navedenog riječnika koji nosi naziv "Kinmôzui". U njemu se nalaze i opisi ginka. Ovako su Japanci sredinom 17. stoljeća prikazivali ginko.


Nakamura Tekisai: "Kinmôzui" (1660-ih godina) - Japan.

Već na dalekom istoku prije više tisuća godina ustanovilo se da se ginko najbolje razmnožava od sjemena, odnosno od koštice sjemena koje je jezgra jestiva i puna ugljikohidrata i proteina.
Uzimajući u obzir dosadašnja iskustva takav način razmnožavanja najsigurniji je za opstanak vrste. Naime, kod ovakvog načina reprodukcije pomažemo da se ginko razmnožava i reproducira na koliko-toliko prirodan način - i neće biti velike opasnosti od probiranja spola biljke.
Razmnožiti ginko možemo na brojne načine. Mnogi su već na bezbroj mjesta opisani, no svaki od njih ima svoje tajne.
Ginko se razmnožava iz sjemena. Razmnožava se vegetativno iz reznica bilo kojega one roda bile. Novu biljku možete dobiti tehnikom margotiranja na grani starije biljke. Osim toga mlade biljke nicaju iz žila starijih biljaka. Postoji i tehnika okuliranja kojoj je namjena dobiti određene kultivare ili isključivo muške, odnosno ženske biljke ginka.

Razmnožavanje sjemenom
Razmnožavanje ginka sjemenom može se izvesti na brojne načine. Postoji čitavi niz subjektivnih zahvata i intervencija na sjemenu prije stavljanja u klijalište. Međutim, osnovno pravilo je samo jedno: zrelo sjeme ginka mora se osušiti u prirodnim uvjetima, dijelomično stratificirati, te zatim staviti u klijalište. Ginko će proklijati već odmah nakon sakupljanja nakon padanja sa stabla - ako ga se drži na toplom i vlažnom mjestu, međutim, već tada dolazi do problema - dobiju se vrlo mlade biljke koje nisu sposobne držati vlastiti list na poluzreloj osnovi. Stoga razmnožavanje na ovakav način zahtjeva posebno iskustvo i znanje.
(Kažimo nešto o ginkovom plodu i sjemenu)
Ginko se razmnožava pokretljivom spermom koju raznosi vjetar u obliku peludi, a dokazano je da je se oplodnja ženskih cvijetova vrši dosta komplicirano, dok se uspjeh oplodnje kreće oko 30% - što ovisi o klimatskim uvjetima.



U nastavku ćemo slikovito prikazati pupanje, cvjetanje biljke, te razvoj ploda, te sijanje i nicanje sjemena u prirodnim uvjetima.

Pupanje i listanje ginka (ženska jedinka) krajem ožujka i početkom travnja. (Foto: B. Begović 2009.)


Muški cvijetovi dvorežnjastog ginka. (Foto: B. Begović 11-14. travnja 2009.)


Ženski cvijetovi dvorežnjastog ginka. (Foto: B. Begović 12-25. travnja 2009.)


Muški i ženski cvjetovi dvorežnjastog ginka. (Foto: B. Begović 2009.)

Nakon oplodnje ženska biljka ubrzo obavezno odbaci ogromne količine oplođenog i neoplođenog cvijeta. (Foto: B. Begović, 12. svibnja 2009. - Hrvatska)


Razvoj oplođenog ženskog cvijeta, odnosno jajašca. Budući plod. (Foto: B. Begović 28. 04. - 28. 08. 2009. - Hrvatska)

Otpali zeleni plodovi iz nerazjašnjivih razloga 11. lipnja (2009.). Naime, na plodu pored petiljke nalazi se čudna crna točkica (?). Nije objašnjeno što je, osim jačeg vjetra, uzrok otpadanja ploda. (Foto: B. Begović 2009. - Hrvatska)








Iznimno rodna četrdesetogodišnja jedinka ginka u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Radi prevelike količine ploda neke grane su se gotovo osušile, a plod na njima neće uspijeti dozreliti. Kada bi sav plod sazrio bilo bi više od 300 kg zrelog ploda. (10. 10. 2009.). Foto: B. Begović 2009.

Zreli plodovi (25. 10. 2009. - SRZ Hrvatska).

Sakupljanje sjemena i ploda dvorežnjastog ginka sa tzv. roto-češljevima. (Foto: B. Begović - 10. 10. 2009. - Hrvatska)


Ručno sakupljanje sjemena ispod dva ženska stabla u Suhopolju (24. 10. 2009.).

Nakon padanja potpuno zrelog ploda sa stabala mekanu ovojnicu (tzv. eksokarp) vole neke životinje unatoč neugodnom mirisu. Praćenjem uvidio sam da ga posebno vole ptice, kao npr. vrapci koji kljucaju mesnati dio, međutim, preko noči jedu ga i voluharice i miševi, koje nisam uspio snimiti, ali sam ih uočio. Jedan od vrabaca uhvaćen je na postavljeno ljepilo budući da ih je bilo teško fotografirati u tijeku jela radi nezgodne pozicije stabla ginka. Nakon padanja plodova samo nekoliko sati kasnije veliki dio sjemenki ostaje potpuno čist.


Zreli plodovi Ginkga bilobe 2. 10. 2009. (Foto: B. Begović - Hrvatska)


Gore: masulj načinjen tiskanjem i mljevenjem mesnatog zrelog dijela ploda. Mjerenjem šečera refraktometrom po Bab. izmjerena je nevjerojatna količina šečera, čak od 20 do 24%. Ovaj masulj ima vrlo neugodan miris, međutim nakon fermentacije miris se izgubi i nakon obrade dobije se jedna vrsta vina koju vrlo često rade u Kini. Kinezi ga smatraju ljekovitim. Dolje: tiskanjem i mješanjem masulja na rukama se sakupi nevjerojatan bjelkasti sloj nalik vrlo ljepljivim kremama, poput parafina, kojega je skidanje vrlo teško čak i benzinom i raznim deterdžentima ili sodom bikarbonom. Neugodan miris upije se u kožu i teško ga je odstraniti čak nekoliko dana. (Foto: B. Begović 4. listopada 2009. - Hrvatska)


Zreli očišćeni plodovi na sušenju. (4. 10. 2009. foto: B. Begović)


Ženska i muška sjemenka dvorežnjastog ginka (lijevo i desno - dvobridna i trobridna sjemenka). (Foto: B. Begović 2008.)


Sijanje sjemena početkom ožujka u prirodnim uvjetima (4. ožujka 2009.) nakon što je sjeme bilo osušeno i stratificirano na temperaturi od cca 5-8 stupnjeva C. (Foto: B. Begović 2009.)


Prvi dani klijanja dvorežnjastog ginka (svibanj 2009.). Foto: B. Begović 2009. - SZ Hrvatska.